Какви са причините за все по-честите пътни транспортни произшествия у нас с много ранени и загинали не може да каже никой. Сигурно причините се крият както в нашето законодателство, така и в нас самите. При настъпила катастрофа е важно да знаем как да реагираме, на кого да се обадим за помощ и да знаем своите права след случилото се.
Ако се случи ваш близък да пострада при ПТП и не знае как точно да постъпи след това, а е получил някакви травми, то вие може да го посъветвате да подаде иск за изплащане на обезщетение.
Обезщетението ще покрие всички разходи за лечението му или поне част от тях. В тази статия ще научите за още неща, които са свързани с подаването на документите и получаването на обезщетението.
При кои ситуации моят близък може да получи обезщетение за претърпяно ПТП?
Ако вашият близък е причинил пътното транспортно произшествие и това се докаже, то той не може да има претенции за получаване на обезщетение за получени травми. Обаче, ако той е бил пътник при лицето предизвикало катастрофата, то той ще има право на обезщетение.
Това е едно от изключеният при завеждането на иск за такъв тип парично обезщетение. Във всички други ситуации ще може да бъде получено обезщетение. Пострадал пешеходец, велосипедист, лице с електрическа тротинетка или друг тип МПС.
Какви документи ще трябват, за да бъде получено обезщетението при ПТП?
Документите, които трябва да бъдат събрани, за да бъде получено обезщетение при ПТП са доста, но ние ще изброим част от тях. Като за начало ще започнем с протокола за настъпило ПТП с пострадали лица.
Травмите, които са получени трябва да бъдат констатирани от лекар при огледа на пострадалите в спешното отделение. Това са два от основните документа, с които трябва да се сдобие вашият близък.
Други документи, които са нужни са тези за изчислението на сумата, която ще бъде получена. Това са касови бележки, фактури и банкови плащания, свързани с лечението, покупката на лекарства и медикаменти, профилактичните прегледи, рехабилитациите и други интервенции.
Тези документи се отнасят към претърпените имуществени вреди.
Има и друг тип вреди, които се наричат неимуществени. Тези вреди са свързани с психичното здраве и промяната му след случилото се.
Някои хора след претърпяния стрес, травмите и видяното при ПТП-то се увреждат и психичното им здраве става нестабилно. Неимуществените вреди също не могат да имат точна сума при изплащането на обезщетението, а се присъждат по справедливост.
Кой може да окаже помощ с получаването на обезщетението?
Ако травмите на вашият близък са по-сериозни и той не може да ходи с вас по различните институции, то е добра идея да се извади пълномощно, което е подписано от самия него и ви позволява да ходите вместо него на всички места и да получавате документи, свързани със случилото се.
Също така помощ може да бъде потърсена в адвокатска кантора. Професионалната адвокатска помощ е може би най-сигурната помощ, която може да бъде потърсена. Адвокатът, който ще ви помогне е хубаво да има опит с обезщетенията при ПТП, защото така той ще бъде максимално полезен.
Обезщетението ще поеме ли адвокатските разноски?
Според различни проучвания много хора смятат, че адвокатските услуги са доста скъпи, но стигне ли се до тях в случай на получаване на обезщетение, то трябва да знаете, че тези разходи ще бъдат изплатени заедно с обезщетението за другите вреди.
Именно затова ви съветваме да отидете при добър адвокат и спокойно да се възползвате от неговите услуги. Не трябва да ви притесняват цените, тъй като тяхната помощ няма кой друг да я замести, а самите вие да започнете тепърва да разучавате всичко- не е добра идея!